Trávicí problémy jsou jedny z nejčastějších problémů u psa. Patří sem průjmové onemocnění, zvracení, ale i zácpy, nadýmání.
Vaši mazlíčci potřebují speciální stravu. Rozhodně by neměli ochutnáva to, co si dobrého uvaříte pro sebe.
Trávicí problémy jsou jedny z nejčastějších problémů u psa. Patří sem průjmové onemocnění, zvracení, ale i zácpy, nadýmání. Průjem či zácpa jsou způsobeny nejčastěji dietní chybou, kterou ve většině způsobí sám chovatel svojí nepozorností, nevědomostí či nadměrnou láskou a neschopností něco odříci svému čtyřnohému kamarádovi. Svůj podíl mají i děti a příliš starostliví sousedé.
Problémy s trávením mohou způsobit i orgánové choroby, bakteriální či virová onemocnění, střevní paraziti, alergie na určité složky v potravě. Ojediněle může jít i o otravu.
Příčinou zvracení může být také cizí těleso. Proto je důležité nepodceňovat zvracení jako příznak uvíznutí cizího tělesa (často kus hračky) ve střevním traktu.
Pokud dojde k tomuto problému, v první řadě se zamyslíme nad možnou příčinou vzniku těchto zažívacích problémů. Jakou dobrotu dostal den či dva předem (nová konzerva, granule,pamlsky, uzené ucho?). Nezmizela hračka? Mohl pejsek něco snít na procházce?
Prvním základním a osvědčeným úkonem je „nasadit“ přísnou dietu. Průjmové onemocnění bývá většinou doprovázeno i zvracením, v první fázi obsahují zvratky natrávenou potravu, pak jen žaludeční šťávy. Dodržujeme, jak jsem již uvedla, přísnou dietu. Psovi nepodáváme nejlépe až 24 hodin žádnou potravu, pouze tekutiny. U štěňat jen 12 hodin. Z tekutin doporučuji černý čaj, převařenou vodu nebo minerální vodu bez bublinek. Malé dávky a často. Pokud zvíře zvrací opakovaně a neudrží ani tekutiny, neváhejte navštívit veterinárního lékaře.
Nepodáváme žádné piškoty, suchary a jinou dietní potravu, neboť sliznice trávicího ústrojí potřebuje až 24 hodin na uklidnění, tedy bez kontaktu s potravou. Po této téměř hladovce jako první podáme lehce rozvařenou rýži s libovým kuřecím masem jemně rozsekaným. První dva dny podáváme dietu v malých dávkách pětkrát denně.
Jestliže se nedostaví další průjem nebo zvracení, denní – ale dietní dávky pomalu zvyšujeme. 7 -10 dnů podáváme ditní krmení ať už doma uvařenou nebo komerčně vyrobenou (k dostání u vet.lékaře) a již v obvyklých dávkách. Pokud jsme si vědomi, že průjem vznikl po podání jiného krmiva, než na jaké byl pes zvyklý, toto ihned vysadíme a krmíme již odzkoušeným.
Při průjmových onemocněních způsobených dietní chybou lze podávat Smectu nebo lépe poradit se s veterinárním lékařem a použít přípravky specialně vyvynuté pro psy a kočky k zastavení průjmu a zvovuobnovení střevní mikroflóry.
Pokus i přes tuto dietu a úpravu stravy dojde k opětovným zažívacím problémům, je třeba navštívit veterinárního lékaře, který provede vyšetření psa, včetně laboratorního vyšetření trusu a krve, případně rentgenového vyšetření s možností podat kontrastní látky.
PAMATUJTE!!
Opakované zvracení a neschopnost udržet tekutiny – navštivte veterinárního lékaře
Průjem se zhoršuje, přechází z kašovité konzistence do vody – navštivte veterinárního lékaře
Při průjmu se objevila krev, zvířátko má často nucení na záchod, dostavuje se apatie – navštivte veterinárního lékaře
Speciálně u velkých plemen – snaha o zvracení a nafouklé břicho – okamžité vyhledání vet.pomoci
Nepodávat kosti, obzvlášť vepřové a hovězí! – může dojít k těžké zácpě a ohrožení života zvířete
JAK SPRÁVNĚ KRMIT?
Nelehká otázka v době reklamního tlaku, množstí značek na trhu a různorodým názorům.
Pokud budete preferovat granulovanou stravu, doporučuji navštívit specialní obchod nebo se poradit s veterinárním lékařem. Obecně doporučuji kupovat superpremiová krmení, zjistit si původ při nákupu přes internet. Kupovat nejdříve malé balení a vyzkoušet, zda bude chutnat a nevyvolá trávicí problémy. Podle budoucí váhy v dospělosti volit krmení pro štěnata malých a velkých plemen. A pokud začínáte s novou značkou krmení, doporučuji pozvolna přecházet na nové aspoň týden.
Při volbě vařené stravy doporučuji přidávat vitamíny a minerály ve formě prášku, pasty nebo tablet.
Doplňky stravy jako je kloubní výživa a kalcium doporučuji zejména u štěňat velkých plemen, trpasličích při podezření na luxaci češky, dále v dospělost provádět kůry dvakrát ročně, zejména pak u seniorů velkých plemen. Kalcium citrát pak zejména v době březosti a kojení.
- Krmení štěňat do 3 měsíců věku – minimálně 5x denně.
- Krmení štěňat od 3 měsíců do 6 měsíců – minimálně 3x až 4x denně.
- Krmení od 6 měsíců – minimálně 3x a postupně 2x denně.
- V dospělosti lze krmit dle uvážení 2x děnně nebo 1x denně.
U koťat je postup krmení obdobný. V dospělosti taktéž.